הסתגלות לגן | מעיין ההורות
מעיין ההורות - הבלוג

“יאוו… מה יהיה? הוא יבכה הרבה? הוא יאהב את הגננת? היא תאהב אותו? יהיו לו הרבה חברים? יהיה לו כיף בגן?….”
מי מאתנו לא עוברות לו בראש השאלות הללו לפני כניסה לגן חדש או מעבר לגן אחר…
התחלה של גן חדש או מעבר לגן עירוני טומן בחובו התרגשות גדולה, הרבה חששות, הן של הילדים והן של ההורים.
הכניסה לגן והמעבר לגן חדש מאתגרת עבור הילד והמשפחה כולה.
הנטייה הטבעית שלנו היא להקל על ילדינו ואז לפעמים אנחנו מוצאים את עצמינו נגררים למקומות שלא רצינו להיות בהם.


אז איך בכל זאת עושים את זה?

1. כמה ימים לפני הכניסה לגן, רצוי ללכת עם הילד, להראות לו את הגן, אם ניתן אפילו להכנס לגן ולהראות, שכשהוא יגיע לגן בפעם הראשונה, הוא כבר יכיר את המקום, אפילו ממראה אחד. זה יהיה לו מוחשי.
2. בבית – עוד לפני הכניסה/ המעבר לגן חדש רצוי לדבר על הגן החדש ועל הפרידה מההורים ולהכניס את אלמנט חיובי, “… אני הולך לעבודה, כשאני אחזור אבוא לקחת אותך…” לילדים הצעירים יותר ניתן לשחק משחקי קוקו זה מלמד על העלמות וחזרה. עם הילדים העוברים לגן עירוני חשוב לדבר על ההבדלים בין גן פרטי וגן עירוני ולהדגיש ולהעצים את היותם גדולים יותר, אחראים יותר, עצמאיים יותר וכו.
3. לתת לעזור בהחלטות בבחירת התיק, הבגד שילבשו לגן וכו ( רצוי ערב קודם ולא באותו הבוקר).
4. ביום הראשון בגן, לצעירים יותר להביא חפץ מעבר/ חפץ בטחון (לאוו דווקא מוצץ או חיתול) ספר, בובה שידגיש את הקשר בין הגן והבית, משהו שהם מביאים מהמקום המוכר והבטוח. ( לאחר תקופת ההסתגלות, רצוי להפסיק ולהביא)

5. להציג בפני הילד את אנשי הצוות, את הפינות בגן, לתת לו את הזמן להפתח, לגשת , לשחק ולאט לאט להפוך לרקע.
6. לוודא שאנשי הצוות זיהו אותו ושמו לו משהו עם השם, תליון, מדבקה וכו… נותן בטחון לילד וגם כשיפנו אליו בשם זה נותן תחושת בטחון נוספת.
7. כשמגיעים למצב פרידה, הפרידה צריכה להיות קצרה, גם אם הילד בוכה, השארות נוספת של ההורה מראה לילד שגם לנו קשה , וגם אנחנו לא שלמים עם הפרידה – מערער את הבטחון של הילד. כשנפרדים חשוב לומר את המילה שלום, לא לברוח, לא להתחבא וכו ולומר מתי תחזרו לקחת אותו, אחרי ארוחת צהריים, אחרי השינה וכו
8. היו ערים לתחושות שלכם… ברגע שאתם לחוצים מהרעיון של להשאיר את הילד בגן, יהיה לו קשה, הוא מסכן וכו אתם מעבירים את המסר גם אם הוא לא במילים. יכול להיות שפת גוף, תנועה, אינטונציה וכו. היו אסרטיביים, העבירו לילד בטחון , אתה במקום טוב, יהיה לך כיף, אם אתה צריך משהו תפנה ל…. ולהציג בפניו את אחד מאנשי הצוות, משפטים קצרים המעבירים מסר של בטחון.
9. במקרים רבים לילד יותר קל להפרד מאחד ההורים, רצוי בתקופת ההסתגלות שאותו הורה יקח את הילד לגן.
10. אחד הדברים החשובים שנותנים לילד בטחון היא השגרה.חשוב למרות ההתרגשות והקושי לשמור על שגרת יום סדירה , מתחיל מהבוקר… לנסות לדאוג לבוקר רגוע, עם חיוך, חיבוק ונשיקה, שטיפת פנים וצחצוח שיניים, אכילה של משהו קטן, ארוחות הבוקר בגן מתקיימות בסביבות השעה תשע, ילדים שמתעוררים מוקדם לעיתים רעבים כבר בשעה הזו, דבר שיכול גם הוא להשפיע על מצב הרוח ובהכרת על הפרידה. גם אחרי היציאה מהגן ובערב, חשוב לשמור על שגרה יחסית קבועה ורגועה.

ב ה צ ל ח ה …

רוצה לדעת יותר? מלא/י את הפרטים שלך ואני אחזור אליך עם כל המידע.


× שוחחו איתנו!