הרגלי שינה בריאים ונכונים | מעיין ההורות
מעיין ההורות - הבלוג

מה חשוב לילדכם לא פחות מאוכל ומים?
תתפלאו אבל לא רק אהבה וחיבוקים, אלא שינה איכותית שעושה את ההבדל בין הורים עצבניים לרגועים, ולא פחות חשוב מכך: משפיעה על תיאבון תקין, התפתחות הזיכרון, התפתחות המערכת החיסונית, הגדילה, ואפילו על מצב הרוחוהתפתחות תקינה של הילד

מאת מעיין אטיה, מדריכת הורים ויועצת שינה ב”מעיין ההורות”

במהלך שנות עבודתי כגננת לגיל הרך הורים רבים הביאו אליי את ילדיהם לגן, תוך שהם אומרים לי: “אל תתפלאי אם הוא יהיה עצבני. הוא לא ישן טוב בלילה”, או “אם הוא יבכה הרבה, תביני אותו. הוא לא ישן טוב בלילה”. באיזשהו שלב אמרתי לעצמי שאם הילד לא היה מרגיש טוב, לא היה אוכל כמו שצריך או חס וחלילה לא מתפתח טוב, מיד הוריו היו רצים לרופאים כדי לבדוק מה קורה. לכן חשוב לדעת שגם כשילד לא ישן טוב, צריך לבדוק למה. זאת מכיוון ששינה איכותית ורצופה חשובה לילד–לא פחות מאוכל ומים.
שינה איכותית משפיעה על:
1.תיאבון תקין.
2. התפתחות הזיכרון.
3.התפתחות המערכת החיסונית–ככל שמערכת החיסונית מפותחת יותר, כך ילדים חולים פחות.
4. בשינה מופרש הורמון הגדילה.
5. היא גם משפיעה על מצב רוח, תנועתיות והתפתחות תקינה של הילד.
כאשר אנחנו מדברים על הקניית הרגלי שינה בריאים ונכונים, אנחנו מדברים בעיקר עלהפרדה בין אוכל לבין שינה. לפני ההרדמה של הלילה חשוב מאוד להאכיל את הילד בחדר שונה מזה שבו הוא הולך לישון בו, ולהפריד קשר בין אוכל ושינה על ידי טקס שינה.
טקס שינה איכותיהוא פעילות מונוטונית עם הילד לפני ההרדמה. חשוב שהטקס יתקיים בחדר שבו הילד ישן. מטרותיו של טקס השינה הן להוריד את התרגשויות וגירויים ממהלך היום, זמן איכות של הילד עם אחד ההורים (זה שמרדים אותו) וללמד את הילד שאחרי טקס השינה פשוט מאוד הולכים לישון. פעמים רבות כאשר הילד יודע שלאחר טקס השינה הוא הולך לישון, זה מכין אותו למה הולך לקרות ומוריד את הסטרס שלו מהירדמות.
חשוב מאוד לגמול את הילד מגורמי תלות, שלצורכם הוא זקוק לנו ההורים. מותר מוצץ, רק חשוב ללמד את הילד בזמן הערות שלו לקחת אותו ולהכניסו לבד לפה. כמו כן, חשוב לתת לו את האפשרות להירגע ולהירדם לבד, ואת זה נצליח לעשות אם נימנע מלקפוץ לכל קיטור שהילד מוציא מפיו.
תאמינו או לא, האויב מספר אחד של שינה איכותית הוא עייפות יתר. חשוב להימנע מעייפות יתר על ידי זה שנהיה קשובים לסימני העייפות של הילד ונפעל בהתאם. וכאן חשוב לי לפוצץ את המיתוס, שאומר שאם הילד יילך לישון יותר מאוחר, הוא יקום יותר מאוחר. ילד שילך לישון ללא עייפות יתר,יישן שינה איכותית יותר (בדיוק כמונו המבוגרים).
במידה ונמצאים בבית, חשוב שהילד יירדם ויישן במיטה שלו. גם אם זה יקרה בחדר ההורים זה בסדר (עד גיל מסוים ), אבל עדיין חשוב מאוד שההרדמה תיעשה במיטה שלו ולא בשום דרך אחרת (כדור, נדנוד עגלה, טיול בחוץ או כל דבר אחר).
במידה ויש יקיצות במהלך הלילה, חשוב להתנהג בכל הרדמה כמו בהרדמה הראשונית.ההרדמה בשנות היום, במידה והיא נעשית בבית, חשוב שתתבצע באותו אופן כמו בהרדמה של הילד בלילה.חשוב מאוד שאותו הורה שהתחיל את ההרדמה יסיים אותה. גם אם ההרדמה ארוכה, חשוב לא להחליף בין ההורים במהלך אותה ההרדמה, מכיוון שכך אנו יוצרים פה סוג של הצגה עבור הילד והוא עלול לעכב הירדמות על מנת לגרום להחלפה בין ההורים.
תהליך הקניית הרגלי השינה, כמו כל תהליך, חשוב שיהיה הדרגתי. חשוב להקנות בטחון לילד.את תהליך הקניית הרגלי השינה לעומת תהליכים אחרים חשוב שיתקיים בליווי של מישהו אובייקטיבי, מכיוון שפעמים רבות מדובר בטעויות קטנות שחוזרות על עצמן, ואז הילד מקבע התנהגות בעקבות טעויות אלו.
לנוחיותכם מצורפת טבלה, המתארת את כמות שעות השינה המומלצת ביום לפי חלוקה לגילאים:
גיל שינה ביום שינה בלילה סה”כ שעות שינה ביממה
חודש ———- ———- 17-16שעות ביממה
חודשיים ———- ———- 17-16 שעות ביממה
6-3 חודשים 4-3 שעות 12-10 שעות 15-14 שעות
9-6 חודשים 3-4 שעות 12-10 שעות 15-14 שעות
12-9 חודשים 2-4 שעות 12-10שעות 14 שעות
18-12 חודשים 2-3 שעות 12-10 שעות 14-13 שעות
24-18 חודשים 2-3 שעות 12-10 שעות 13 שעות
36-24 חודשים 2-3 שעות 12-10 שעות 13-12 שעות
36 חודשים ואילך ———- 12-11 שעות 12-11 שעות

בהצלחה, וזיכרו: שינה איכותית חשובה לילדכם לא פחות מאוכל ומים!

רוצה לדעת יותר? מלא/י את הפרטים שלך ואני אחזור אליך עם כל המידע.


× שוחחו איתנו!